fbpx
jestesmystarsi
Medycyna przyszłości
którą możesz poznać już dziś
Główne
Medycyna przyszłości
którą możesz poznać już dziś

blog

Kryzys w usługach opiekuńczych a opieka seniora

Kryzys w usługach opiekuńczych a opieka seniora

Opiekunem seniora nie może być każdy. Zawód ten wymaga wielu umiejętności i predyspozycji psychologicznych. Obarczony jest także ryzykiem wypalenia zawodowego a nawet depresji. Usługi opiekuńcze nie należą do najtańszych, a te zapewniane przez samorządy nie pokrywają wszystkich potrzeb. Między innymi dlatego możemy mówić o kryzysie w sektorze usług opiekuńczych dla seniorów. Rozwiązaniem problemu wielu polskich rodzin może być teleopieka.

Jesteśmy coraz starsi

Nie jest to kolejny frazes, starzejemy się jako społeczeństwo. Główny Urząd Statystyczny przedstawia niepokojącą prognozę, że w 2050 roku osoby powyżej 65 roku życia będą stanowić już 33% ludności w Polsce. Dzisiaj mówimy o 15%. Perspektywa jest niepokojąca, bo pokazuje, jak wielu z nas będzie potrzebowało pomocy i opiekuna. Zwykle rodzicami opiekują się dzieci, skoro jednak będzie się ich rodzić mniej, pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wyglądać będzie wtedy sektor usług opiekuńczych.

Usługi opiekuńcze nie dla każdego

Zakładając, że taka prognoza się sprawdzi, pojawia się szereg pytań. Czy jest ktoś, kto w momencie niedyspozycji, może się mną zaopiekować? Oczywiście, będąc w kwiecie wieku, nie zadajemy sobie pytań, „co będzie, gdy zachoruję?”. Taka sytuacja nie musi mieć miejsca, ale niestety jest realna. Ponieważ mówimy o społeczeństwie, które się starzeje, musimy także wziąć pod uwagę, że liczba osób niesamodzielnych też będzie rosła. Już teraz znalezienie dobrej i odpowiedzialnej osoby do opieki nad bliskimi jest bardzo trudne. Kiedy mówimy o całodobowej opiece nad rodzicami czy dziadkami, myślimy także o domu opieki. Są to jednak usługi bardzo drogie, na które nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Ogromne znaczenie ma także kontekst kulturowy. W Polsce umieszczenie członka rodziny w domu opieki jest traktowane jako ostateczność. Taka decyzja wiąże się z wyrwaniem naszych najbliższych ze środowiska, w którym przebywał. Pozbawiamy go możliwości obcowania z przyjaciółmi, rodziną, funkcjonowania w swoim mieszkaniu, mieście. Ograniczenie tych możliwości może też wpływać negatywnie na psychikę podopiecznego.

E-zdrowie odpowiedzią na potrzeby seniorów

Tak, jak Internet zrewolucjonizował naszą codzienność, funkcjonowanie mediów, rynek pracy, znacznie wpłynął też sektor zdrowia. Ta powszechność w połączeniu z technologią dały możliwość rozwoju usług, które nie tylko wpływają na nasze zainteresowania ale także bezpośrednio na zdrowie. Dziś porozmawianie z kimś oddalonym od nas o kilka tysięcy kilometrów nie stanowi problemu. Możemy go usłyszeć i zobaczyć w ciągu kilku sekund. Tak proste stało się także monitorowanie zdrowia. Popularność opasek typu smartband rośnie, a ich użytkownicy mogą w czasie rzeczywistym obserwować swoje tętno, czy aktywność fizyczną. Nic więc dziwnego, że znalazło się także miejsce dla produktu i usługi przeznaczonych głównie dla seniorów, ale także osób niesamodzielnych, przewlekle chorych czy pozostających na co dzień samotnie.

Zdalna opieka – Twój opiekun 24/7

Wyobraźmy sobie, że nasz rodzic jest przewlekle chory. Załóżmy, że problemy z sercem pojawiają się coraz częściej a nasz niepokój o rodzica rośnie. Ty pracujesz, tak jak Twoja druga połowa. Dzieci po szkole mają dodatkowe zajęcia, a Ty pełnisz rolę ich „taksówkarza”. Starsze pociechy są właściwie gośćmi w domu. Twoja praca wymaga od Ciebie dużego zaangażowania. Rzadko kiedy znajdujesz czas dla siebie i rodziny. W tym całym codziennym „bałaganie” są jeszcze rodzice, którzy mieszkają kilkadziesiąt kilometrów za miastem. Wygospodarowanie godziny, czy dwóch na odwiedzenie ich graniczy z cudem. Czasami brakuje nawet czasu na krótki telefon. Niezależnie od tego, jaki jest ich stan zdrowia, chcesz im pomóc. Dopóki są sprawni i radzą sobie z codziennymi czynnościami, sytuację daje się jakoś poukładać. Jednak obawy o zdrowie rodziców nie mijają nawet wtedy, kiedy są całkowicie samowystarczalni. Oczywiście wszystko komplikuje się w momencie pojawienia się choroby. Usługa opiekuna seniora nie wchodzi w rachubę ze względu na koszty, dom opieki to rozwiązanie ostateczne, ale też bardzo drogie, rezygnacja z pracy to strzał w kolano.

Tak, to czysto hipotetyczna sytuacja. Tylko, że bardzo realna. Pewnie przynajmniej część z tej historii pokrywa się z Twoją. Wyobraź sobie teraz, że na dłoni otrzymujesz gotowe rozwiązanie: usługę całodobowego monitorowania zdrowia rodziców, w razie konieczności interwencję ratownika medycznego, a w ostateczności pogotowia ratunkowego. Rozwiązanie, na które Cię stać, takie, które daje poczucie bezpieczeństwa całej Twojej rodzinie. To nie jest pobożne życzenie, ale zdalna opieka. Rozwiązanie dostępne dla każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania. A co najważniejsze nie zabraknie jej dla nikogo, tak jak opiekunów, czy miejsca w domu opieki.

Źródło: https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5469/1/5/1/prognoza_ludnosci_na_lata____2014_-_2050.pdf%C2%A0

czytaj również

Odzyskać poczucie bezpieczeństwa

Sytuacja, w której znaleźliśmy się w ostatnich miesiącach zdominowała każdą dziedzinę naszego życia. Wielokrotnie zarówno my, jak nasze rodziny, musiały przeorganizować swoją codzienność. Zmieniło się

czytaj więcej

zaufali nam

logo_biale

MKW S.A..
ul. Krupówki 12
34- 500 Zakopane

Kontakt

tel.: (+48) 18 541 22 21 
e-mail: rejestracja@telemed24.com.pl

Strona telemed24.com.pl wykorzystuje pliki cookies.